منبع کویل دار منبع کویل دار .

منبع کویل دار

منبع کویلی

منبع کویلی :
منبع کویل دار یک مبدل حرارتی پوسته لوله است که مخزن آن همان پوسته است و همچنین وظیفه نگهداری آب گرم مصرفی مورد نیاز ساختمان را به عهده دارد. منبع کویل دار همانطور که از اسم آن پیدا است شامل یک کویل مسی است که آب داغ دیگ درون آن جریان می‌یابد و آب مخزن را گرم می‌کند. منبع کویل دار می‌تواند به صورت خوابیده و یا ایستاده باشد که با توجه به فضای موتورخانه و نوع طراحی موتورخانه قابل اجرا است . بدنه و کپ های منبع از ورق فوالدی با مشخصات و محاسبات فنی طبق استاندارد ASME متناسب با فشارکاری مورد نیاز طراحی و ساخته شده و کلیه سطوح داخلی پس از سند بالست با سه الیه رنگ اپوکسی پوشش داده میشود. ضخامت بدنه و کپ ها با تحلیل های مهندسی به گونه ای انتخاب شده است که طول عمر منبع افزایش یابد. لوله های مصرفی در ساخت کویل از نوع فشار قوی سایز 19 میلیمتر بوده و سطح انتقال حرارت به درخواست مشتری قابل افزایش می باشد. همچنین کویل حرارتی به دو صورت آب به آب یا بخار به آب قابل تولید می باشد. ساخت منابع کویلی با ورق گالوانیزه گرم یا استنلس استیل نیز امکان پذیر می باشد.منبع کویل دار همان مخزن آب گرم، مخزنی است جهت تامین آب گرم بهداشتی که از آب گرم یا بخار خروجی بویلر، برای گرم کردن آب سرد ورودی شهر استفاده می کند. این آب گرم یا بخار خروجی از بویلر، در داخل کویل حرارتی از چند شاخه لوله رفت و برگشتی گردش نموده و پس از تبادل حرارت با دیوار لوله های آن از کویل خارج می گردد. تبادل حرارت انجام شده باعث گرم شدن لوله (مسی، استیل، … ) شده در نهایت منجر به گرم شدن آب سرد خارج لوله که آن را احاطه کرده است می شود. کویل ها از چند لوله رفت و برگشتی عمدتا مسی تشکیل شده که وظیفه ی آنها در همه جا به عنوان یک جسمی که آب گرم از طریق یک سیستم بسته در آن به گردش در آمده و باعث گرم شدن آب سرد میشود، میباشد. جنس منبع کویل دار عموما از ورق گالوانیزه می باشد اما در صورت استفاده از ورق سیاه برای فشارهای بالاتر داخل منابع را با پوشش اپوکسی می پوشانند. ضخامت ورق فولادی بکار رفته در منابع نیز بر حسب فشار کاری دستگاه، دمای کاری و ضریب خوردگی آب بر اساس استاندارد مخازن تحت فشار محاسبه می‌شود. این مخازن در دو نوع عمودی و افقی بر حسب محل نصب آنها بکار گرفته می‌شود.
برتری منابع کویل دار نسبت به دیگر دستگاه های تولید کننده آب گرم بهداشتی نظیر منابع دو جداره این است که فقط از یک بدنه استفاده شده و پس از بروز اشکالاتی مانند ترکیدگی و یا رسوب گرفتگی کاملا قابل تعمیر می‌باشند. ضمنا بخاطر وجود منبع اصلی انتقال حرارت (کویل) در داخل منبع، افت حرارتی آن بسیار کم می‌باشد.

انواع منبع کویلی :

1.منبع  کویلی ایستاده 

2. منبع کویلی خوابیده

محاسبات ظرفیت منبع کویل دار :
طبق مبحث ۱۶ مقررات ملی ساختمان ظرفیت ذخیره انواع منبع کویل دار، منبع دوجداره و منابع ذخیره آبگرم مصرفی برای واحد های مسکونی به شرح ذیل می باشد:
۱- آپارتمان تک خوابه: ۷۵ لیتر در ساعت
۲- آپارتمان دو خوابه: ۱۱۰ لیتر در ساعت
۳- آپارتمان سه خوابه: ۱۵۰ لیتر در ساعت

یکی دیگر از راه های انتخاب مخزن آب گرم، بدون هیچ محاسبه ای و با توجه به یکسری مفاهیم تجربی به قرار زیر میباشد:
حجم منبع معمولا بر حسب میزان تقاضای محل (اعم از منازل مسکونی، کارخانجات، استخرها و …) محاسبه می‌شود. به طور مثال در ساختمان ها معمولا به ازای هر واحد مسکونی ۱۰۰ الی ۱۵۰ لیتر مصرف در ساعت را در نظر می گیرند و این اعداد را در ضریب ذخیره، ضریب همزمانی و یا همان ضریب تقاضا ضرب می کنند. لازم به ذکر است که ضریب تقاضا؛ ضریبی است که که به دلیل همزمان نبودن استفاده افراد و وسایل از آب مصرفی (دوش ها ، دستشویی ها و …) در میزان مصرف ضرب می گردد.

دستورالعمل نصب :
1. منبع آبگرم باید درسطح ترازنصب شود.
2. ظرفیت ذخیره آبگرم برای هرواحد مسکونی نبایداز۱۱۰لیتر(۲۹گالن آمریکایی)کمترباشد.
3. مخزن آبگرم باید مجهز به شیراطمینان و شیرتخلیه حتما باید باشد.
4. دمای تنظیم شیراطمینان بایدحداکثر ۹۹درجه سلسیوس باشد.
5. برای ذخیره سازی آبگرم بیش از ۱۰۰۰لیتر منطقی آن است ازمنبع کویل دار به جای منبع دوجداره استفاده شود.
6. بسته به اینکه منبع کویل دار خوابیده باشد یا ایستاده، باید در نصب آن دقت شود.
7. در نصب یک منبع کویل دار علاوه بر قسمتی که منبع روی آن می‎نشیند، باید به شکل لوله کشی هم بسیار دقت شود.
8. به طور کلی یک منبع کویل دار ۶ ورودی و خروجی دارد.
9. دو ورودی و خروجی برای آب گرم دیگ که از بالا وارد کویل شده و از پایین کویل خارج می‌شود.
10. معمولا یک ورودی برای آب مصرفی وجود دارد که بعد از سختی گیر وارد کویل می شود. این ورودی معمولا پایین تر از کویل قرار می گیرد.
11. خروجی منبع کویل دار برای مصرف آب بهداشتی ، دربالاترین نقطه قرارخواهدداشت.
12. چراکه ازلحاظ هم رفت درصورتیکه پمپاز از کاربیفتد بازهم امکان آب رسانی به ساکنین باشد.
13. تجهیزات مورد نیاز در نصب یک منبع کویل دار، بسیار مهم هستند.
از جمله این تجهیزات منبع کویل دار عبارتند از:
1. شیرآلات، پمپ، تله بخار، شیر یکطرفه، صافی، لوله و اتصالات که به اختصار توضیح داده می شود.
2. پمپ برگشت منبع کویل دار موتورخانه
3. پمپ برگشت در مسیر برگشتی آب گرم مصرفی قرار دارد و باعث می شود ، آب گرم مصرفی همیشه در حال جریان باشد و از هدر رفتن آب و گرما جلوگیری می کند.
4. همواره قبل و بعد از پمپ خطی برگشت باید شیر فلکه نصب شود تا در موقع نیاز برای تعویض پمپ برای از مدار خارج کردن پمپ مشکلی نباشد.


برچسب: ،
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۱۴:۲۷ توسط:sepehr موضوع: نظرات (0)