منبع كويل دار منبع كويل دار .

منبع كويل دار

منبع كويلي

منبع كويلي :
منبع كويل دار يك مبدل حرارتي پوسته لوله است كه مخزن آن همان پوسته است و همچنين وظيفه نگهداري آب گرم مصرفي مورد نياز ساختمان را به عهده دارد. منبع كويل دار همانطور كه از اسم آن پيدا است شامل يك كويل مسي است كه آب داغ ديگ درون آن جريان مي‌يابد و آب مخزن را گرم مي‌كند. منبع كويل دار مي‌تواند به صورت خوابيده و يا ايستاده باشد كه با توجه به فضاي موتورخانه و نوع طراحي موتورخانه قابل اجرا است . بدنه و كپ هاي منبع از ورق فوالدي با مشخصات و محاسبات فني طبق استاندارد ASME متناسب با فشاركاري مورد نياز طراحي و ساخته شده و كليه سطوح داخلي پس از سند بالست با سه اليه رنگ اپوكسي پوشش داده ميشود. ضخامت بدنه و كپ ها با تحليل هاي مهندسي به گونه اي انتخاب شده است كه طول عمر منبع افزايش يابد. لوله هاي مصرفي در ساخت كويل از نوع فشار قوي سايز 19 ميليمتر بوده و سطح انتقال حرارت به درخواست مشتري قابل افزايش مي باشد. همچنين كويل حرارتي به دو صورت آب به آب يا بخار به آب قابل توليد مي باشد. ساخت منابع كويلي با ورق گالوانيزه گرم يا استنلس استيل نيز امكان پذير مي باشد.منبع كويل دار همان مخزن آب گرم، مخزني است جهت تامين آب گرم بهداشتي كه از آب گرم يا بخار خروجي بويلر، براي گرم كردن آب سرد ورودي شهر استفاده مي كند. اين آب گرم يا بخار خروجي از بويلر، در داخل كويل حرارتي از چند شاخه لوله رفت و برگشتي گردش نموده و پس از تبادل حرارت با ديوار لوله هاي آن از كويل خارج مي گردد. تبادل حرارت انجام شده باعث گرم شدن لوله (مسي، استيل، … ) شده در نهايت منجر به گرم شدن آب سرد خارج لوله كه آن را احاطه كرده است مي شود. كويل ها از چند لوله رفت و برگشتي عمدتا مسي تشكيل شده كه وظيفه ي آنها در همه جا به عنوان يك جسمي كه آب گرم از طريق يك سيستم بسته در آن به گردش در آمده و باعث گرم شدن آب سرد ميشود، ميباشد. جنس منبع كويل دار عموما از ورق گالوانيزه مي باشد اما در صورت استفاده از ورق سياه براي فشارهاي بالاتر داخل منابع را با پوشش اپوكسي مي پوشانند. ضخامت ورق فولادي بكار رفته در منابع نيز بر حسب فشار كاري دستگاه، دماي كاري و ضريب خوردگي آب بر اساس استاندارد مخازن تحت فشار محاسبه مي‌شود. اين مخازن در دو نوع عمودي و افقي بر حسب محل نصب آنها بكار گرفته مي‌شود.
برتري منابع كويل دار نسبت به ديگر دستگاه هاي توليد كننده آب گرم بهداشتي نظير منابع دو جداره اين است كه فقط از يك بدنه استفاده شده و پس از بروز اشكالاتي مانند تركيدگي و يا رسوب گرفتگي كاملا قابل تعمير مي‌باشند. ضمنا بخاطر وجود منبع اصلي انتقال حرارت (كويل) در داخل منبع، افت حرارتي آن بسيار كم مي‌باشد.

انواع منبع كويلي :

1.منبع  كويلي ايستاده 

2. منبع كويلي خوابيده

محاسبات ظرفيت منبع كويل دار :
طبق مبحث ۱۶ مقررات ملي ساختمان ظرفيت ذخيره انواع منبع كويل دار، منبع دوجداره و منابع ذخيره آبگرم مصرفي براي واحد هاي مسكوني به شرح ذيل مي باشد:
۱- آپارتمان تك خوابه: ۷۵ ليتر در ساعت
۲- آپارتمان دو خوابه: ۱۱۰ ليتر در ساعت
۳- آپارتمان سه خوابه: ۱۵۰ ليتر در ساعت

يكي ديگر از راه هاي انتخاب مخزن آب گرم، بدون هيچ محاسبه اي و با توجه به يكسري مفاهيم تجربي به قرار زير ميباشد:
حجم منبع معمولا بر حسب ميزان تقاضاي محل (اعم از منازل مسكوني، كارخانجات، استخرها و …) محاسبه مي‌شود. به طور مثال در ساختمان ها معمولا به ازاي هر واحد مسكوني ۱۰۰ الي ۱۵۰ ليتر مصرف در ساعت را در نظر مي گيرند و اين اعداد را در ضريب ذخيره، ضريب همزماني و يا همان ضريب تقاضا ضرب مي كنند. لازم به ذكر است كه ضريب تقاضا؛ ضريبي است كه كه به دليل همزمان نبودن استفاده افراد و وسايل از آب مصرفي (دوش ها ، دستشويي ها و …) در ميزان مصرف ضرب مي گردد.

دستورالعمل نصب :
1. منبع آبگرم بايد درسطح ترازنصب شود.
2. ظرفيت ذخيره آبگرم براي هرواحد مسكوني نبايداز۱۱۰ليتر(۲۹گالن آمريكايي)كمترباشد.
3. مخزن آبگرم بايد مجهز به شيراطمينان و شيرتخليه حتما بايد باشد.
4. دماي تنظيم شيراطمينان بايدحداكثر ۹۹درجه سلسيوس باشد.
5. براي ذخيره سازي آبگرم بيش از ۱۰۰۰ليتر منطقي آن است ازمنبع كويل دار به جاي منبع دوجداره استفاده شود.
6. بسته به اينكه منبع كويل دار خوابيده باشد يا ايستاده، بايد در نصب آن دقت شود.
7. در نصب يك منبع كويل دار علاوه بر قسمتي كه منبع روي آن مي‎نشيند، بايد به شكل لوله كشي هم بسيار دقت شود.
8. به طور كلي يك منبع كويل دار ۶ ورودي و خروجي دارد.
9. دو ورودي و خروجي براي آب گرم ديگ كه از بالا وارد كويل شده و از پايين كويل خارج مي‌شود.
10. معمولا يك ورودي براي آب مصرفي وجود دارد كه بعد از سختي گير وارد كويل مي شود. اين ورودي معمولا پايين تر از كويل قرار مي گيرد.
11. خروجي منبع كويل دار براي مصرف آب بهداشتي ، دربالاترين نقطه قرارخواهدداشت.
12. چراكه ازلحاظ هم رفت درصورتيكه پمپاز از كاربيفتد بازهم امكان آب رساني به ساكنين باشد.
13. تجهيزات مورد نياز در نصب يك منبع كويل دار، بسيار مهم هستند.
از جمله اين تجهيزات منبع كويل دار عبارتند از:
1. شيرآلات، پمپ، تله بخار، شير يكطرفه، صافي، لوله و اتصالات كه به اختصار توضيح داده مي شود.
2. پمپ برگشت منبع كويل دار موتورخانه
3. پمپ برگشت در مسير برگشتي آب گرم مصرفي قرار دارد و باعث مي شود ، آب گرم مصرفي هميشه در حال جريان باشد و از هدر رفتن آب و گرما جلوگيري مي كند.
4. همواره قبل و بعد از پمپ خطي برگشت بايد شير فلكه نصب شود تا در موقع نياز براي تعويض پمپ براي از مدار خارج كردن پمپ مشكلي نباشد.


برچسب: ،
ادامه مطلب
امتیاز:
 
بازدید:

+ نوشته شده: ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ساعت: ۰۳:۱۴:۲۷ توسط:sepehr موضوع: نظرات (0)